November 5, 2016 · S3 AWS-CLI AWS-SDK

Profil Resmini AWS S3 Nasıl Yükleriz ?

S3FileUpload

Bir sosyal medya uygulaması, chat uygulaması veya iş uygulaması yapıyor olun. Her şekilde profil resminizi bir dosya sistemine, bir object storage atıp saklama ihtiyacı duyarsınız. Bunun için en iyi yöntemlerden biriside AWS’nin S3 hizmetini kullanmaktır. Bu işlemi sadece profil resimleri değil diğer dosyalar içinde düşünebilirsiniz.

Bu profil resimlerini S3 Bucket’ına attıktan sonra bunları Lambda ile Thumbnail haline getirmeyi şu yazıda anlatmıştım. yazı

1. Web Sunucu Üzerinden AWS SDK’sı ile Atmak…

Bu kısımda Authentication/Authorization işlemlerini WebApp üzerinden yapan kullanıcı FileUpload işleminde alınan InputStream PutObjectRequest ile S3 atılır. Sunucu tarafında .NET, PHP, Python, Node, Ruby, Go dillerinden birisinide kullanabilirsiniz.

UploadBgImage

2. Web Sunucu Üzerinden AWS CLI ve CronJob ile Atmak.

Yine WebSunucu üzerinden Authenticate ettikten sonra dosyayı EC2 veya ilgili sunucu üzerine kaydettikten sonra sunucudaki klasörünüzü S3 bucket belli aralıklara senkronize edilmesini sağlatmak..

CronJob

3. Serverless (AWS Javascript SDK and Auth0)

Arada bir sunucu olmadan Token-based Authantication yaparak S3 servisini direk erişerek Browser/Cihazdan S3 direk profil resminin atılmasını sağlayarak. Bunu nasıl yapıldığını anlatan yazıyı http://awsturkiye.com/s3-bucketina-sunucu-olmadan-dosya-yukleme/ adresinden erişebilirsiniz.

Auth0

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus