November 11, 2016 · Lambda serverless S3 Algorithmia

AWS Lambda ve Algorithmia kullanarak Basit Uygulamalar Yapmak..

Lambda And Algorthmia

AWS'nin Lambda servisi AWS Servisleri kullanılırken fırlatılan Event'lere takılarak bir takım business mantıklarınızı çalıştırabildiğiniz servis. (Serverless Architecture FaaS) yazısında bundan bahsetmiştim.

Algorithmia ise Metin Analizi, Makine Öğrenmesi, Bilgisayar Görme ve Görüntü İşleme gibi bir çok Algoritmayı bünyesinde barındıran ve bu algoritmaları bir API aracılığı ile çalıştıran bir platformdur.

Özetle AWS uygulamanız için altyapıları sunarken Algoritma kısmında https://algorithmia.com/algorithms adresindeki algoritmalardan faydalanabilirsiniz.

Aklımıza bir çok uygulama gelebilir aslında S3 attığınız bir resmin. Bu resmi bir Web uygulamasından, Mobil Uygulamadan veya belli sayfaları Crawl ederek elde edebilirsiniz. Altyapınızı kurduktan sonra tek yapmanız gereken Algoritmayı değiştirerek farklı algoritmaların sonuçlarını uygulamanızda direk olarak görebilirsiniz.

Fotoğraf Filtreleri Uygulamaları

Original

Colorize

QuadTree

Farklı Uygulamalar Oluşturabilirsiniz.

Entegrasyon için Aşağıdaki Sayfadaki Adımları https://algorithmia.com/partners/lambda linkinden elde edebilirsiniz.

Lambda içerisinde hazır bir tane Algorithmia Blueprint mevcut bunun içerisinden giderek sadece Algo kodunu güncellemeniz yeterli.

Algo Code

AWS üzerinde bu konuda Mobil veya Web Uygulaması getirmek için Serverless S3'e Dosya Upload ve Serverless WebApp/MobilApp geliştirme yazılarımı okuyabilirler.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus